Культура

Валерій Устянський: українцям треба повернути Україну

Валерій Устянський – Президент БФ “Рідний край”, який вже 10 років поспіль робить вагомий вклад у відродження культурної спадщини. Переконаний: українці втратили свої традиції, обряди, а це те, що їх поєднувало в єдину спільноту. Багато років Валерій Іванович працює в землевпорядній організації, каже: дивується, як легко іноземцям отримати українську землю у власність. А між тим, ще кілька сот років тому ця земля, на якій ми знаходимося, (Любашівщина, де протікає ріка Кодима,- Ред.), називалася Ханська Україна. Скільки голів було покладено, щоб із назви цього краю прибрати слово “Ханська”, щоб мати свою вільну землю, визволену від загарбників, – ми були єдиним народом.

“Тому, що наші предки жили одим духом. Вміли однаково любити свою землю, розуміли як треба зустрічати весну, як видавати дітей заміж, як відправляти в армію, як проводжати в останній путь… Ще кілька десятиліть тому, – пригадує Валерій Устянський, – бачив як зводили будинок новому сільчанину. В неділю збиралися всім селом, разом робили грасу. Через 2 тижні зробили лампач, потім зібралися – і звели будинок. Уявіть, як потім люди жили в цій хаті, – адже в ній була частина тепла і праці кожного селянина чи сусіди.

Зараз ми стали трошки “багатшими”. Чому не встаємо зранку і не молимося, наприклад, за припинення війни в Україні? Може тому вона й не закінчується?.. Традиції, які ми втратили треба повернути в наше життя. Зробити цей крок назад, щоб потім зробити кілька кроків вперед. І стати українцями”.