Екологія

Врятувати Шабо: екологи та активісти провели на узбережжі “вербовий пікнік”. Відео

Одеські екологи та активісти провели акцію «Вербовий пікнік» на березі села Шабо. Через руйнування схилів цього унікального селища на Одещині в лиман «сповзають» будинки місцевих мешканців та втрачається безцінна курортна земля.

Згідно з історичними довідками, за останні 200 років під водою опинилося близько 400 га суші. Щоб берег не руйнувався далі, на ньому висадили особливий вид верби «енергетичної» породи, яка використовується для зміцнення схилів. Ця верба, крім берегоукріплення, застосовується і для створення «живих» альтанок. Її пагони, близько 10 000 штук, надав інститут насінництва Академії аграрних наук України.

Серед організаторів акції — відомий еколог Іван Русєв, який спільно з інвестором Сергієм Джамалем презентував новітню методику з намивання пляжів.

«Ми познайомилися з Сергієм 2 роки тому, коли уперше в Одеській області почали намивати острови для гніздування птахів на Дністрі, — розповів Іван Русєв. – Минулого року він застосував унікальний спосіб для будівництва буни з біоматеріалів, яка затримує пісок і глину, і за короткий час відтворює пляж для його подальшого користування. Цей метод вже застосовано в селі Тузли. Там існував ризик для місцевої церкви, яка збудована майже на крайній точці схилу. Завдяки намиву пляжу ми змогли всього за рік збільшити територію на 40 метрів».

На акції побували представники влади з обох сторін Дністра — голова новоствореної Шабської ОТГ, очільники сіл Кароліно-Бугаз, Калаглія, Роксолани, представники з села Мологи. Зацікавилися досвідом намивання берегів співробітники Нижньодністровського Національного природного парку.

За словами Сергія Джамаля, роботи з відродження берегів у Шабо — частина великого проекту «Соберенго», який передбачає намив островів і в подальшому — будівництво дороги через Дністровський лиман. Цей проект був давно внесений в генплани ближніх сіл, але через брак фінансів з року в рік відкладається.

«Ми можемо вкласти власні кошти в будівництво дороги через Дністер, але це має бути спільний проект, як для місцевих громад, так і для держави, тому дуже сподіваюся на прозору й зрозумілу співпрацю. До речі, вже зараз у нас з’явилося багато роботи, тому ми запрошуємо усіх охочих на високооплачувану працю з висадки очерету. Роботи будуть проведені вздовж всього Дністровського лиману: цього сезону плануємо створити так звані очеретяні «шпунти», а в наступному вже почнемо намивати на них острови», — зазначив Сергій Джамаль.

Головна місія весняного заходу – об’єднати усі сили навколо відтворення і відродження унікального куточка Бесарабії, а також привернути увагу місцевих мешканців до екологічних проблем. Адже береги Шабо нищаться не лише через природні катаклізми, а й завдяки втручанню людини: схили в багатьох місцях захаращені побутовими відходами та сміттям. А могли б стати місцем відпочинку для туристів.